درختان می‌توانند منابعی تجدید‌پذیر باشند اما نرخ تجدید‌پذیری آنها نمی‌تواند نیاز روز‌افزونِ زیست‌توده‌های گیاهی را برآورده کند. با این وجود دانشمندان دانشگاه منچستر توانستند با دستکاری ژن‌ها، روشی بالقوه برای افزایش دادن نرخ رشد و اندازه درختان پیدا کنند.

kooy.ir/news2532.html

گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور سیمون ترنر از دانشکده علوم زندگی توانستند به شکلی موفقیت‌آمیز دو ژنِ درخت صنوبر به نام PXY و CLE را تغییر دهند. این دو ژن، مسئولِ نرخ تقسیم سلولی در تنه درختان هستند. درختان صنوبر در حال حاضر رشد سریعی دارند و همین امر موجب شده است برای تولید انرژی و کاهش CO2 مورد استفاده قرار بگیرند، اما پژوهشگران معتقدند دستکاری ژن‌ها منجر به رشد دو برابری درختان با سرعت همیشگی می‌شود که در نتیجه درختانی بلند‌تر، پهن‌تر و با برگ‌های بیشتر خواهیم داشت.‌

پروفسور ترنر گفت: «اگرچه این موضوع باید روی زمین مورد آزمایش قرار بگیرد، این اکتشاف راه را برای تولید درختانی که سریع‌تر رشد می‌کنند هموار می‌کند. در نتیجه می‌توان نیاز به افزایش زیست‌توده‌های گیاهی به عنوان منبع تجدید پذیری از سوخت‌های زیستی، مواد شیمیایی و مواد اولیه را برآورده کرد و در عین حال انتشار CO2  به اتمسفر را به حداقل رسانید.»

پروفسور ترنر بیان داشت این اکتشاف علاوه بر اینکه به طور بالقوه منابع زیست‌توده را برای استفاده به عنوان سوخت‌های زیستی و کاربرد‌های زیست‌فناوری در صنعت افزایش می‌دهد، می‌تواند به گیاهان و محصولات کشاورزی در شرایط نامطلوب مانند تغییرات محیطیِ ناشی از تغییرات آب و هوایی کمک کند.

پروفسور ترنر بیان داشت: «این اکتشاف به ما کمک می‌کند تا بتوانیم نرخ رشد سریع را در برابر شرایط نامطلوب و متغیر محیطی که تمام گیاهان به احتمال زیاد با آن روبه‌رو می‌شوند، حفظ کنیم. اکثر گیاهان از جمله محصولات کشاورزی زمان ایجاد شرایط نامطلوب زیست‌محیطیِ نامطلوب دچار کاهش نرخ رشد می‌شوند که این امر منجر به کاهش محصولات نیز می‌شود. درک چگونگی واکنش نشان دادنِ گیاهان به شرایط زیست‌محیطی و اینکه تا چه اندازه می‌توانیم آنها را دستکاری کنیم تا به این شرایط واکنش نشان ندهند برای بهبودِ عملکرد محصولات بسیار اهمیت دارد. احتمال دارد در آینده بتوانیم با دستکاری میزان عملکردِ ژن‌های CLE و PXY شرایطی فراهم کنیم تا گیاهان به شرایط زیست محیطی‌ای که به طور معمول باعث ایجاد تغییر در رشد گیاهان می‌شود واکنش نشان ندهند.»

پژوهشگران در حال حاضر به دنبال همکاری با شرکت محصولات جنگلی هستند تا بتوانند اکتشاف خود را روی زمین و در شرایط واقعی آزمایش کنند.‌

لینک دانلود
حجم فایل