به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع کشور؛ معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه روستای له دراز – لردگان، نصب و راه اندازی آبگرمکن های خورشیدی در مناطق جنگلی روستاهای شهرستان لردگان گفت: یکی از وظایف اصلی منابع طبیعی کاهش عوامل تخریب جنگل هاست.

مسعود منصور با اشاره به اینکه لردگان منطقه ای سردسیر است و مردم برای تأمین سوخت به قطع درختان جنگلی روی آورده اند، اضافه کرد: با نصب آبگرمکن های خورشیدی در این مناطق، به بحران قطع درختان جهت تأمین سوخت پایان داده می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این امر، در سال جاری تعداد ۶۰۰ آبگرمکن خورشیدی را خریداری کرده و در مناطق بحرانی نصب کرده ایم.

وی تصریح کرد: حتی اگر سوخت گاز به مناطق روستایی برسد، استفاده از آبگرمکن خورشیدی به دلیل نداشتن آلاینده های زیست محیطی ارجح خواهد بود.
ax- abgamkon

منصور با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از هزینه ی خرید آبگرمکن خورشیدی را منابع طبیعی و ۲۰ درصد آن را روستاییان پرداخت کرده اند، خاطر نشان کرد: با تأمین منابع مالی از سوی دولت در همه مناطق بحرانی و جنگلی کشور آبگرمکن های خورشیدی نصب خواهد شد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین یادآور شد: سالانه هفت میلیون مترمکعب هیزم، چوب و بوته کنی برای تأمین سوخت مورد استفاده مناطقی قرار می گیرد که در بحران سرما و کمبود سوخت قرار  دارند.

منصور همچنین اظهار امیدواری کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه کشور میزان مصرفی، برای تأمین سوخت را به صفر برسانیم.

وی افزود: تأمین اصلی سوخت بر عهده وزارت نفت است و کار منابع طبیعی در واقع تحقق برنامه های این وزارتخانه است.

منصور در پایان یادآور شد: مناطق بحرانی را شناسایی و در اختیار وزارت نفت قرار داده ایم تا جزو اولویت های تأمین سوخت قرار بگیرد.

لینک دانلود
حجم فایل