لورانتوس:(دارواش = دبق)که به زبان ایلامی به آن موخور گفته می شود یک آفت گیاهی است که در تنه وشاخه های بعضی ازگیاهان از جمله بلوط شروع به رشد می کند و از شیره درختان میزبان تغذیه کرده به همین علت کم کم باعث خشک شدن درخت می گردد. بذر این آفت از طریق پرندگان و یا بصورت مستقیم از گیاه آلوده به سایردرختان منتقل می شود(بذرلورانتوس بعداز رسیدن با جدا شدن از غلاف تا فاصله ۲۵متری به اطراف پرتاب می شود و به دلیل داشتن ماده ای ژله مانند، قدرت چسبندگی داردکه با اصابت به تنه وشاخه درختان شروع به رشدمی کند.راههای مبارزه با این آفت در شرایط عادی ۱- بریدن شاخه درختان آلوده ۲-کشیدن پلاستیک سیاه برروی گیاه آفت ،جهت جلوگیری ازرسیدن نور ، درنتیحه عدم رشد وخشک شدن آن است.

برای متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

90547132263260526992

نوشته شده توسط محسن پری زاده

این روزها جنگل‌های زاگرس را آفتی به نام «لورانتوس» تهدید می‌کند و باید سریع‌تر به داد این جنگل‌ها رسید.

«لورانتوس» گیاهی نیمه انگلی است که بر روی گونه‌های جنگلی به خصوص بلوط می‌روید و عمده جنگل‌های زاگرس بلوط هستند، این آفت تهدیدی جدی برای جنگل‌های زاگرس است.

این آفت از سال‌ها پیش به صورت محدود و پراکنده بر روی درختان بلوط جنگل‌های زاگرس مشاهده می‌شد که اخیراً گسترش یافته است

خشکیدگی بلوط بر اثر آفت لورانتوس جنگل‌های زاگرس را به شدت تهدید می‌کند و این مساله لزوم توجه جدی مسوولان به این بخش را نشان می‌دهد

جنگل‌های زاگرس ۶ میلیون هکتار وسعت دارند و حدود ۵۰ درصد این جنگل‌ها را درخت بلوط تشکیل می‌دهد.

لورانتوس با نام محلی «مخور» بوته‌ایست که در فصل رویش درخت، به صورت توده انبوه و سبز رنگ با برگ‌های گوشتی و فاقد ریشه روی درخت می‌روید و به جای ریشه «هاوستوریوم» دارد و مواد مورد نیاز خود را از درخت میزبان جذب می‌کند و در فصل خزان درخت، به صورت کپه‌های قهوه‌ای تیره و یا غده‌های گرز مانند بر روی درخت به طور کامل نمایان است.

محل رویش این گیاه نیمه انگلی بر روی درخت میزبان به صورت غده متورم است و یکی از مشخصه‌های بارز آن ماندگاری بذر بر روی درخت تا اواخر زمستان است

IMG_2641

لینک دانلود
حجم فایل