جنگل انبوهی را تصور کنید که تمام انرژی مورد نیاز انسان را تامین می کند. تحقق این رویا با توجه به ابداع شیوه جدیدی برای تولید نیرو از باد که حرکت درختان را بدل به انرژی پاک می کند چندان هم دور از تصور نیست.

فناوری جدید با مدد گرفتن از فیزوالکتریک کار می کند، منظور بارالکتریکی است که از لرزش حاصله در هر نوع ماده تولید می شود. بنا به مقاله ای که اخیرا در ژورنال Journal of Sound and Vibration منتشر شده است، حرکت درختان در باد لرزش هایی را تولید می کند که می توان آنها را با موفقیت به انرژی بدل نمود.
مطالعه مزبور که توسط مهندسان لابراتوار تحقیقات لرزش و صدای دانشگاه ایالتی اوهایو انجام گرفته نشان می دهد می توان از طریق انرژی لرزشی طبیعی ساختارهای درخت مانند، طیف تصادفی از لرزش ها را بدل به یک منبع انرژی قابل اعتنا نمود. فرکانس طبیعی همانند دیواری است که انرژی حاصل از فرکانس های بالاتر، همانند حرکت دوار دایره ها بر اثر پرتاب سنگ روی سطح آب که کم کم گسترده می شود را جذب کرده و ذخیره می سازد.

البته تمام این مراحل پیچیده به باد بستگی دارد (که همانطور که می دانیم وزشش کاملاً تصادفی است) تا برگ یا شاخه کوچکی را تکان بدهد و نیروی مزبور سپس در قالب لرزش نیرومند درخت در فرکانس پایین مهار شود. مهندسان با بهره گیری از میله های فلزی ال شکل درخت مانند که با پلی ویتیلیدن فلوراید (PVDF) پوشیده شده (از جمله مواد فیزوالکتریک) اقدام به تست جنگل های ریز مصنوعی نموده و توانستند ۲ ولت انرژی تولید نمایند.
فیزوالکتریسیته را می توان از مواد مختلفی تولید نمود، به عنوان مثال با فشردن کلیدهای کیبورد یا جنباندن آسمان خراش هم تولید این نوع الکتریسیته ممکن است. درحقیقت گوگل جواز ثبت اختراع کاور کیبوردی که همین نوع انرژی را تولید می کند در اختیار دارد و باید اذعان داشت فیزوالکتریک به طور کلی گام بزرگی در تولید انرژی تجدیدپذیر می باشد و با شوق فراوان منتظر آینده آن هستیم.photo_2016-07-18_12-37-38

لینک دانلود
حجم فایل