تهیه سه هزار تله فرمونی برای مبارزه با آفت شب پره شمشادهای شمال

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت که برای مبارزه با آفت شب پره شمشادهای جنگل های شمال سه هزار تله فرمونی ردیاب وارد کشور شده است.
یحیی ابطالی روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا به کارگیری این تله ها را یکی از چهار روش کارشناسی اتخاذ شده برای مبارزه با آفت شب پره معرفی کرد و افزود : فرمون های وارداتی تحویل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری شده است.
آفت وارداتی شب پره اواخر خرداد امسال به جان شمشادهای شمال کشور افتاد و بر اساس آمارهای رسمی تاکنون یکهزار و ۶۰۰ هکتار از شمشاد زارهای مازندران را آلوده کرده است .
سطح زیر کشت درختان شمشاد در حوزه منابع طبیعی مازندران ۱۶ هزار هکتار است .
حدود ۴۰ هزار هکتار از جنگل های شمال از آستارا تا گلی داغی در گلستان را درختان شمشاد تشکیل می دهند.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت که به کارگیری تله های فرمونی پس از بررسی کارشناسی از وضعیت آفت شب پره در جنگل های شمشاد ، در کمیته فنی این سازمان به عنوان یکی از چهار روش همزمان مبارزه پیشنهاد شده است .
وی سازمان حفظ نباتات را مسئول چگونگی مبارزه و تهیه و تامین مواد اولیه برای مقابله با آفت محصولات کشاورزی دانست و اضافه کرد : استفاده از فرمون های رد یاب و شکار ، محلول پاشی ،استفاده از تله های نوری و جمع آوری شفیره آفت به صورت مکانیکی از راه های مقابله با این آفت است که به صورت همزمان انجام می شود .
ابطالی گفت : از آنجائی که محلول مورد نیاز و تله نوری در داخل کشور تولید می شود، سازمان حفظ نباتات در تهیه و تامین این اقلام مشکلی ندارد.
شب پره شمشاد آفتی است که با سرعت تکثیر می شود ، از برگ ها و پوست درخت تغذیه می کند و موجب مرگ آنها می شود و در صورتی که کنترل نشود،تمام شمشادهای شمال کشور را آلوده و نابود خواهد کرد.
نخستین بار این آفت وارداتی اواخر خرداد ماه سال جاری در شمشادهای محوطه هتل هایت (پارسیان) و محوطه نمک آبرود چالوس مشاهده شد.
پیش از این هم شمشادهای جنگل های شمال به آفت قارچی بلایت مبتلا شده بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ، منطقه ساری هفته پیش به خبرنگار ایرنا گفت که سرمای زودرس پائیزی و اقدام عملی اما ناقص محلول پاشی ، سبب کنترل گسترش آفت شب پره جنگل های شمشاد این استان شده است.

لینک دانلود
حجم فایل

دیدگاه ها بسته شده اند .